تبلیغات
نوجوان 15 | Nojavan15.tk‍
 
نوشته شده توسط : رضا پورزین العابدین(اخی جهان)

شوری خاک و تأثیر آن بر رشد گیاهان

استان کرمان با توجه به واقع شدن در منطقه خشک و نیمه خشک کشور همواره با مشکل شوری خاک و آب مواجه بوده که این عامل تأثیر زیادی بر نحوه رشد گیاهان گذارده است، به طوریکه مشکل مذکور علاوه بر کاهش شدید محصول در کشاورزی و ایجاد مشکلات عدیده برای کشاورزان این مناطق، از مهمترین عوامل محدودیت کاشت گونه های گیاهی در فضاهای سبز شهری است.
شوری نماینده حضور یا مقدار اضافی از املاح محلول در خاک است که میزان آن با EC نمایش داده می شود . (EC به معنی هدایت الکترولیت محلول خاک است که از عصاره اشباع خاک به دست می آید.) و خاک شور به خاکی اطلاق می شود که دارای EC بیش از 4 باشد. ( خاک با EC کمتر از 4 ، غیر شور است و حالصخیز ترین خاکها EC کمتر از 1 دارند. )
شوری خاک در مناطق و اقلیمهای خشک و نیمه خشک دیده می شود که علت این شوری کمبود بارندگی و نیز سرعت تبخیر زیاد آب است که باعث عدم انحلال نمکها ، عدم آبشویی و در نتیجه تراکم نمک در قشر خاک می گردد. ( به طوریکه در مناطق خشک و نیمه خشک سطح خاک دارای شوره سفید رنگی است.) و این در حالی است که در مناطق پرباران ، به علت بارندگی زیاد ، آب باران ، نمکهای موجود در قشر خاک را شسته و با خود از سطح زمین حمل می کند. ضمن اینکه سرعت پایین تبخیر در این مناطق مانع از تجمع نمک در خاک می گردد.
نمک می تواند در اثر تجزیه و تخریب عوامل جوی روی سنگهای ( آذرین و...) به دست آید یا به صورت بخار، گاز ، مواد مذاب و ... از دهانه آتشفشان خارج گردد. در هر حال نمک به دست آمده ، در اثر حرکت آب و یا به طور مستقیم وارد دریا خواهد شد. پس می توان گفت منبع تمام نمکها دریاست و در اثر چرخه دائمی و بسته بین دریا و خشکی ، بین آنها در حال مبادله است .
ترکیبات خاک شور
به طور کلی در خاک املاح زیادی وجود دارد اما مهمترین املاحی که شوری را سبب می شوند شامل موارد زیر می باشد:
کاتیون های ( سدیم، کلسیم و منیزیم) و آنیون های ( کلر، سولفات، کربنات و بی کربنات) که ترکیب آنها تشکیل نمکهای : کلرور سدیم، سولفات سدیم، کلرور منیزیم، کلرور کلسیم، سولفات کلسیم، سولفات منیزیم، بی کربنات سدیم، کربنات سدیم و بی کربنات کلسیم را می دهد.
میزان سمیت و مخرب بودن یک نوع نمک در درجه اول به میزان حلالیت آن بستگی دارد، اثرات مخرب ناشی از بی کربنات سدیم ، کلرور سدیم ، سولفات و کربنات سدیم بیشتر از سولفات منیزیم و کلرور کلسیم است به طوریکه اثر کربنات سدیم تقریباً 10 برابر مخربتر از سولفات منیزیم و کلرور کلسیم ذکر گردیده است.
بافت خاک نیز در میزان جذب نمکها و کاهش یا افزایش اثرات مخرب آن نقش مؤثری دارد و خاکهای بافت ریز به علت کاهش آبشویی ( زهکشی پایین) و... اثر مخربتری نسبت به خاک بافت درشت و شور دارد.
اما اصلی ترین عامل ایجاد خسارت به گیاه در اثر شوری: 
وجود املاح زیاد در خاک است که باعث افزایش غلظت محلول خاک شده و این موضوع سبب می گردد، حتی در شرایطی که آب در دسترس گیاه وجود دارد، به علت اختلال در فرایند اسمز ، ریشه قادر به جذب آب نبوده و حتی در شوری زیاد خاک ، گیاه مقداری آب را نیز از دست بده که در این حالت گیاه دچار خشکی فیزیولوژیکی می گردد.

:: برچسب‌ها: شوری خاک , تاثیر شوری بر رشد گیاه , خاک قلیایی , خاک شور و قلیایی ,
تاریخ انتشار : چهارشنبه 3 مهر 1392 | نظرات ()      
برای ثبت نظر خودمی توانید از این بخش استفاده کنید*** پاسخ نطرات خود در کمترین زمان داده خواهد شد*** نظراتی که جنبه تبلیغاتی دارند حذف خواهد شد.***نظر دهنده عزیز نظرات شما روحیه ای برای ادامه کار ماست***www.nojavan15.mihanblog.com
سیدعلیرضا رئیسی گرگانی دوشنبه 15 مهر 1392 08:21 ق.ظ
سلام دوست خوبم
به روزم منتظر حضور گرم و نظر ارزشمندتان هستم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر